Maska do lakierowania- jak ją dobrać?

Praca lakiernika jest zawodem niezwykle wymagającym. Nie da się ukryć, że stale jest on narażony na kontakt z pyłami i różnymi innymi drobinkami. Warto także wspomnieć, że wiele osób, podejmuje się również wykonania poprawek lakierniczych we własnym zakresie. Nie zależnie od tego, czy zajmujemy się lakierowaniem zawodowo, czy też czysto amatorsko należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Idealnie sprawdza się więc maska do lakierowania, jednak jak ją dobrać?

Maska do lakierowania- jednorazowa, czy wielokrotnego użytku

Zacznijmy od podstawowego rozróżnienia masek do lakierowania, na maski jednorazowe, a także te wielokrotnego użytku. Otóż zacznijmy od tego, że maski jednorazowe sprawdzą się świetnie przede wszystkim w przypadku, jeśli lakierowanie jest naszym hobby i wykonujemy je sporadycznie.

Warto także wspomnieć, że nadadzą się również, jeśli wykonujemy prace lakiernicze na niewielkich powierzchniach, gdyż zapewniają jedynie minimalny poziom ochrony przez pyłami. Jeśli jednak zajmujemy się lakierowaniem zawodowym, niezbędne jest zastosowanie masek wielokrotnego użytku o dość zaawansowanej konstrukcji i systemie filtrującym.

Są one droższe, jednak lepiej chronią przed unoszącymi się pyłami i drobinkami lakieru.

Maska do lakierowania- półmaska czy maska pełnotwarzowa?

Maska do lakierowania może być modelem pełnotwarzowym, jednak na rynku możemy spotkać także tak zwane półmaski. Od konstrukcji zależy przede wszystkim stopień zabezpieczenia, a także komfort użytkowania. Maski do lakierowania pełnotwarzowe, jak łatwo można się domyślić zakrywają całą twarz, a tym samym zapewniają najlepszą ochronę przed unoszącymi się w powietrzu pyłami.

Niemniej jednak nie są one tak komfortowe podczas użytkowania. Półmaski zaś osłaniają jedynie dolną część naszej twarzy, jednak skutecznie zabezpieczają drogi oddechowe. Nie ochronią jednak oczu, jednak zapewnią one większą swobodę pracy. Niezbędne jest jednak zastosowanie dodatkowe zabezpieczenia, które osłoni nasze oczy, przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami.