Rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych

Przed zakupem samochodu elektrycznego potencjalny właściciel powinien zapoznać się z kilkoma cechami — pojemność akumulatora, zasięg oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Ten ostatni punkt jest najważniejszym czynnikiem, który może wpłynąć na decyzję o zakupie samochodu elektrycznego lub stać się powodem, dla którego nie warto go kupować.

Rodzaje stacji ładowania

W Europie można spotkać stacje ładowania samochodów elektrycznych, które są podzielone na 4 odmiany:

  • Rodzaj 1. Stacja o najmniejszej mocy, która może być zasilana z domowej sieci elektrycznej. Czas ładowania samochodu elektrycznego przy jej użyciu wynosi do 10-12 godzin. Prawie nie jest stosowana w nowoczesnych samochodach elektrycznych.
  • Rodzaj 2. Standardowa stacja ładowania AC, która znajduje zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i na stacjach ładowania elektrycznego. Odpowiednia dla prawie każdego typu pojazdu elektrycznego, z tradycyjnym złączem i systemem ochrony wewnątrz kabla. Czas ładowania standardowego samochodu elektrycznego wynosi do 8 godzin.
  • Rodzaj 3. Najmocniejszy tryb pracy dla stacji ładowania z prądem zmiennym. Kompatybilny ze złączami typu 1 (SAE J1772) dla obwodów jednofazowych i złączami typu 2 dla obwodów trójfazowych. Czas ładowania może wahać się od kilku minut do 3-4 godzin.
  • Rodzaj 4. Szybkie ładowanie, które nie wykorzystuje już prądu zmiennego, lecz prąd stały. Czas regeneracji baterii przeciętnego samochodu elektrycznego — pół godziny do 80%. Cena takich stacji jest dość wysoka, a w Polsce są one rzadko spotykane.
Rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych