Smar do łańcucha motocykla – czy jest potrzebny?

Motocykl bez łańcucha daleko nie pojedzie, w zasadzie w ogóle nie będzie działał. Jednak wielu motocyklistów, jeżdżąc na mocnych i lśniących maszynach zapomina o jego konserwacji. Dobry serwis łańcucha motocyklowego pozwala na jego długą żywotność i zapewnia bezpieczeństwo użytkownikowi danego motocykla.

Jak przygotować łańcuch do smarowania?

Przed posmarowaniem łańcucha odpowiednim smarem do łańcucha motocyklowego trzeba, najpierw porządnie go wyczyścić. Czyszczenie łańcucha myjką, pod ciśnieniem, może spowodować jego korozję. Dlatego dobrze jest użyć specjalnych preparatów chemicznych do czyszczenia poszczególnych części. Smar do łańcucha motocyklowego też jest chemią. Można nim smarować czyste ogniwa łańcucha i najlepiej jest położyć tylko jedną warstwę.

Jak smarować łańcuch motocyklowy?

Na wyczyszczone i pozbawione brudu kolejne ogniwa łańcucha, trzeba nakładać delikatnie i dokładnie smar do łańcucha motocykla. Wykorzystanie takiego smaru do łańcucha motocyklowego pozwoli na długą i bezawaryjną żywotność smarowanego elementu motocykla.
Smarem do łańcucha motocyklowego smaruje się łańcuch od jego środka, w tym celu można łańcuch uchwycić poprzez specjalną szmatkę, przygotowaną do tego celu. Smar jest biały, dlatego zauważyć z łatwością można co się już nasmarowało. W ogóle nie ma potrzeby nakładania kilku warstw na ogniwa, wystarczy tylko jedna. Po przesmarowaniu dobrze jest dać czas smarowi do łańcucha motocyklowego i chwilę odczekać a nie od razu ruszać w drogę.
Przez ten czas smar idealnie „przyczepi” się do łańcucha.