Stacje ładowania samochodów elektrycznych – czy można mieć ją we własnym domu?

Auta elektryczne posiadają szereg zalet, które sprawiają, że mają przewagę nad samochodami wyposażonymi w silniki spalinowe. Wspaniałe osiągi, brak wibracji, maksymalny moment obrotowy dostępny „od zaraz” oraz niezwykle cicha praca.

Ceny aut elektrycznych oraz rosnąca wydajność i pojemność akumulatorów sprawia, że coraz więcej osób przekonuje się do tego rozwiązania. Warto zatem wiedzieć jak wygląda ładowanie aut elektrycznych i czy jest możliwe, aby naładować elektryka do pełna w kilkanaście minut?

AC czy DC?

Auta elektryczne mogą być ładowane prądem stałym lub prądem zmiennym. Profesjonalne stacje ładowania używają ładowarek prądu stałego. Są one zasilane prądem zmiennym, który jest transformowany do prądu stałego. Ich zaletą jest możliwość uzyskania natężenia prądu ładowania w przedziale 300 – 500 amperów. Pozwalają one na naładowanie akumulatorów do pełna nawet w kilkanaście minut. Niestety, operatorzy stacji szybkiego ładowania pobierają opłaty, których wysokość sprawia, że koszt przejechania 100 km autem elektrycznym, szczególnie na autostradzie, jest na tyle wysoki, że to rozwiązanie przestaje być opłacalne.

Jak obniżyć koszty ładowania auta elektrycznego?

Jak obniżyć koszty ładowania auta elektrycznego?

Na szczęście istnieje bardzo dobre rozwiązanie tego problemu. Są nimi domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Najtańszy wariant, pozwalający ładować z mocą 7.4 kW, zasilany prądem zmiennym z sieci o napięciu 230 V można zakupić już w przedziale 1500 – 2000 PLN.
Taka ładowarka, skróci czas ładowania auta o połowę. Ponadto, ładowanie auta ze standardowego gniazdka, zwykłym kablem przez czas 10 godzin, bardzo obciąża instalację elektryczną, a to wpływa na bezpieczeństwo użytkowników. https://wallbox.pl/do-domu

Bezpieczeństwo ładowania

Ładowanie auta elektrycznego to znacznie większe obciążenie dla sieci niż używanie czajnika elektrycznego, pralki czy nawet spawarki, którą przecież używa się stosunkowo krótko. Ładowanie auta przez długie godziny może doprowadzić do przegrzania się przewodów w instalacji elektrycznej. Natomiast stacje ładowania, które mogą być z łatwością dostosowane do mocy naszej instalacji elektrycznej, zapewniają znacznie wydajniejsze i bezpieczniejsze ładowanie. Ponadto, to rozwiązanie umożliwia połączenie stacji ładowania z panelami fotowoltaicznymi. W tej sytuacji, ładujemy naszego elektryka właściwie za darmo.

Decydując się na zakup domowej stacji ładowania auta elektrycznego, gwarantujemy sobie bezawaryjne działanie naszej instalacji elektrycznej, szybkie i wydajne ładowanie auta oraz komfort użytkowania nowoczesnych rozwiązań. Ładowarkę możemy tak umiejscowić, abyśmy nie musieli tracić czasu na rozwijanie kabli i nieporadne szukanie dojścia do gniazdka.

Wraz z rozwojem elektrycznej motoryzacji, konieczne staje się odpowiednie wyposażenie, które jest dostosowane do mocy naszego auta i pojemności jego akumulatorów.