Podstawa bezpieczeństwa na motocyklu – kask motocyklowy

Jazda jednośladem jest wspaniałym hobby, ale również  jest to niebezpieczne zajęcie. O ile w samochodzie w przypadku wypadku mamy poduszki powietrzne, strefy zgniotu oraz całą masę innych zabezpieczeń, takich chociażby jak pasy bezpieczeństwa, motocyklista jest chroniony w dużo mniejszym stopniu.

Co jest najważniejsze jeżeli chodzi o bezpieczeństwo motocyklistów?

kask motocyklowyJeżeli wzięlibyśmy pod lupę model poglądowy, to możemy strefy urazowe motocyklistów podzielić na:

– głowę;

– klatkę piersiową;

– ręce i ramiona;

– golenie oraz uda;

– stopy i dłonie;

Kolejność wymienienia tych stref  nie jest tutaj przypadkowa. Pierwsze wymienione strefy są najbardziej narażone na urazy. Obrażenia  powstałe w tych strefach, mogą zakończyć się najbardziej tragicznie włączając w to śmierć.

Kask motocyklowy najważniejszą ochroną

Kask motocyklowy jest dla motocyklisty jedyną obowiązkową, a z drugiej strony podstawową ochroną. Kaski są jak pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Możemy mieć mnóstwo innych zabezpieczeń, ale bez zapiętych pasów, nasze szanse na przeżycie drastycznie spadają.  Każdy motocyklista jest zobowiązany do tego, aby kask posiadać ale kaski motocyklowe są różne. Na rynku jest ich wiele, a w przepisach ruchu drogowego właściwie nie jest rozróżnione jaki ten kask być powinien. Jeśli jednak chcemy być bezpieczni powinniśmy przede wszystkim wybierać kaski motocyklowe, które mają certyfikat ECE 2205.