Kiedy należy zmienić opony zimowe?

Według prawa niektórych państw obywatele mają obowiązek zmiany opon letnich na zimowe. W Polsce występuje jednie zalecenie, do którego stosuje się coraz więcej kierowców. Wszystko za sprawą bezpieczeństwa i komfortu jazdy zimą, jaki dają takie opony. Kiedy należy dokonać wymiany opon letnich na zimowe? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Kiedy zalecana jest wymiana opon na zimowe?

debica_frigo_hp2

Zima w Polsce w ostatnich latach jest dość nieprzewidywalna, jednak odnośnie wymiany opon istnieje jedna prosta zasada. Kiedy temperatura na dworze spada poniżej 7 stopni Celsjusza, należy wymienić letnie opony na zimowe. Nie powinno się jeździć zimą na oponach letnich, gdyż już poniżej 7 stopni opony letnie na potrafią zapewnić odpowiednich osiągów oraz co najważniejsze bezpieczeństwa.  

Dlaczego powinno się zmieniać opony?

Okazuje się, że tworzywo, z jakiego wykonuje się opony, jest przystosowane do konkretnych warunków pogodowych. Opony letnie do pracy w temperaturze powyżej 7 stopni, natomiast opony zimowe dębica (https://www.miwan.pl/marki/debica/zimowe.html) w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza. Kiedy temperatura spada, opona letnia twardnieje i staje się niebezpieczna w czasie jazdy, natomiast opona zimowa robi się miękka i zapewnia odpowiednią przyczepność. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo, podczas warunków zimowych, które bywają dość zmienne i nieprzewidywalne. Czasem może okazać się, że ostrożność nie wystarczy, a poruszanie się pod wzniesienie może okazać się niemożliwe przy użytkowaniu opon letnich zimą.